Ten typ kredytu to odpowiedni wybór, gdy planujesz kupić mieszkanie lub dom. Banki zazwyczaj wymagają od 10 do 20% wkładu własnego. Resztę ceny możesz sfinansować kredytem hipotecznym.
Gdy planujesz budowę domu, warto pomóc sobie kredytem hipotecznym przeznaczonym na budowę. Kredyt budowlano-hipoteczny wypłacany jest zazwyczaj w kilku transzach (częściach). Bank rozlicza się z Tobą zwykle na podstawie zdjęć lub inspekcji.
Jeśli planujesz remont mieszkania lub domu, to możesz sfinansować ten cel korzystając z kredytu hipotecznego. W takim przypadku nie potrzebujesz posiadać wkładu własnego. W banku przedstawiamy kosztorys prac, który wspólnie przygotujemy.
Czasem jest tak, że potrzebujemy gotówki na cel dowolny, np. nieplanowany wydatek, okazję cenową czy zakup domu z przetargu. W takiej sytuacji możemy skorzystać z pożyczki hipotecznej na dowolny cel. Bank wtedy nie potrzebuje wiedzieć, na co przeznaczysz środki. Ważne, abyś miał zabezpieczenie w postaci nieruchomości do kredytu.
Gdy warunki Twojego kredytu nie są korzystne, warto zastanowić się nad zmianą banku. Takie działanie może zaoszczędzić sporo pieniędzy poprzez np. obniżenie marży kredytowej.
Aby uzyskać kredyt hipoteczny, należy mieć:
- Odpowiedni dochód (do wyliczenia zdolności kredytowej).
-
Umowę o pracę lub inną formę stabilnego zatrudnienia – np. umowa zlecenia, dochody z działalność gospodarczej
-
Wkład własnego minimum na poziomie ok 10-20% wartości nieruchomości
-
Pozytywną historię kredytową
Tak, większość banków pozwala na wcześniejszą spłatę całości lub części kredytu hipotecznego. W niektórych przypadkach może to wiązać się z dodatkową opłatą, szczególnie w pierwszych 3 latach spłaty kredytu.
Przy zmiennym oprocentowaniu główne ryzyko to wzrost stóp procentowych, który może spowodować podwyższenie raty kredytu. Oprocentowanie oparte na wskaźniku WIBOR zmienia się wraz z sytuacją na rynku finansowym, co oznacza, że rata może zarówno rosnąć, jak i spadać.
Przy stałym oprocentowaniu mamy gwarancję raty przez 5 lat. Może to być dla nas sytuacja korzystna gdy stopy procentowe wzrastają lub nie korzysta - gdy stopy procentowe maleją.
Tak, możliwe jest refinansowanie kredytu hipotecznego, czyli przeniesienie go do innego banku, który oferuje lepsze warunki. Proces ten może przynieść oszczędności dzięki niższemu oprocentowaniu.